Ze świata

Ze świata

Początek ferii w kolejnych województwach

W sobotę w kolejnych pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim rozpoczną się ferie zimowe. Uczniowie z tych województw będą odpoczywać do 9 lutego.

Potężna kara dla Facebooka

Facebook zapłaci karę w wysokości pięciu miliardów dolarów za naruszenie zasad dotyczących prywatności - poinformowała amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC). Ugoda w tej sprawie stanowi finał dochodzenia w sprawie niewłaściwego wykorzystywania i udostępniania danych użytkowników.

Niezapowiedziana wizyta u "ludzi lasu". "Nie wiedziałem, że to plemię istnieje"

Weddowie, nazywani też "ludźmi lasu", to jedno z plemion zamieszkujących Sri Lankę. - Jadąc tam, nie wiedziałem, że to plemię istnieje - opowiadał Bartosz Świtalski, podróżnik, autor bloga Entourager.pl. Jak opowiadał, by móc poznać kulturę Weddów, musiał "dofinansować wioskę", w której żyją. Gość programu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS zaprezentował także podręcznik do nauki buddyzmu. - To taki spontaniczny prezent od jednego z mnichów, którego spotkałem zupełnie przypadkowo - wspomniał.

Kupił bilet na pociąg, który sam poprowadził. Polak spełnił swoje marzenia w Zimbabwe

Ludzie w Zimbabwe są najlepsi na świecie. Jest taka zasada - im ktoś mniej ma, tym więcej daje i ewidentnie widziałem to w tym kraju - powiedział Daniel Kałuża, podróżnik. Jak dodał, to właśnie w Zimbabwe spełnił marzenie o prowadzeniu pociągu. - Moje prowadzenie opierało się na tym, że siedziałem przed deską rozdzielczą na siedzeniu maszynisty i miałem możliwość używania gwizdka. To było chyba dziecięce marzenie każdego mężczyzny, żeby pogwizdać pociągiem - opowiadał gość programu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS. Jak wskazał, choć Zimbabwe jest relatywnie tanim krajem, to "jedzenie jest drogie, bo praktycznie wszystko jest importowane".

Z Portugalii na Karaiby własnoręcznie wykonaną łódką. Szkutnik odsłania kulisy

Żeglarstwo morskie pokochał w czasie studiów. Później odkrył w sobie pasję do budowania łódek. Tak powstała 6,5-metrowa odkrytopokładowa mieczówka "King of Bongo", którą przepłynął Atlantyk. - Na tej łódce mieszkałem łącznie przez 19 miesięcy - opowiadał w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS Olek Hanusz, podróżnik i szkutnik.

Facebook ma kolejne problemy z prywatnością. Jest śledztwo

Prokuratorzy federalni wszczęli śledztwo przeciwko Facebookowi – donosi "The New York Times". Chodzi o umowy z innymi firmami technologicznymi, które miały umożliwić im dostęp do danych osobowych użytkowników portalu społecznościowego.

Modowy gigant przeprasza za "rasistowski" sweter

Wydawałoby się, że nie jest łatwo sprawić, by wełniany sweter został uznany za rasistowski. Dom mody Gucci dowiódł, że jest to możliwe. Firma musiała przeprosić i wycofać ze sklepów jeden ze swoich produktów.

Mundial zamieszał w rankingu. Największe lotniska w Europie

Londyńskie Heathrow było najbardziej obleganym lotniskiem w Europie w 2018 roku - wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberg. Do pierwszej dziesiątki wskoczyło moskiewskie Szeremietiewo, które jednocześnie było najszybciej rozwijającym się portem lotniczym na Starym Kontynencie.

Włoskie miasteczko sprzedaje domy za 1 euro

Niecałe 5 złotych - zaledwie tyle trzeba zapłacić za nieruchomości na uroczej Sycylii. Władze Sambuca di Sicilia wystawiły właśnie na sprzedaż kolejne domy za symboliczną kwotę, by walczyć z wyludnieniem. Nie brakuje jednak dodatkowych wymogów wobec nowych mieszkańców.

Rośnie ryzyko twardego brexitu. "Potrzebna zmiana postawy"

Rośnie ryzyko tak zwanego twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Potrzebna jest zmiana postawy Komisji Europejskiej, jeśli porozumienie ma być osiągnięte - oświadczył we wtorek brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Unię 29 marca 2019 roku.

Propozycja cięć w unijnym budżecie. Szef europarlamentu zapowiada twarde negocjacje

Będziemy bronić naszej pozycji negocjacyjnej w sprawie unijnego budżetu - powiedział w piątek przebywający we Florencji przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Zapowiedział też, że europosłowie skupią się przede wszystkim na wpływach do budżetu pochodzących na przykład z podatków od firm internetowych, a nie podwyższenia składek członkowskich.

Awans Polski w unijnym rankingu. Potężne środki na inwestycje

Polska awansowała na piąte miejsce w Unii Europejskiej pod względem wysokości wsparcia uzyskanego z tak zwanego planu Junckera - poinformował resort inwestycji i rozwoju. Na inwestycje w naszym kraju Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył 2,9 miliarda euro, czyli około 12,4 miliarda złotych.

Włoski playboy i gwiazdor sieci chwalił się bogactwem. Dopadli go wierzyciele

Internet z dużym uśmiechem zareagował na informację, że część majątku włoskiego milionera i playboya Gianluki Vacchi’ego, który chwali się w mediach społecznościowych swoim luksusowym życiem, została zajęta za długi. "Znajdźmy mu pracę" - drwią bezlitośnie internauci i parodiują w sieci jego zdjęcia.

Zarobki i wysoki prestiż. Sprawdź, czy się nadajesz do pracy w roli agenta

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego są często zapraszani na spotkania ze studentami na wyższych uczelniach. Dzięki takim prezentacjom, do służby trafiają uzdolnieni i wykształceni młodzi ludzie. Głównie programiści, prawnicy i ekonomiści. Obecnie CBA jest najmniejszą ze służb w Polsce, prowadzi cały czas rekrutację, ale jest to długi i skomplikowany proces.

Obrzucają się pomarańczami. A zaczęło się od córki młynarza

Hiszpanie mają bitwę na pomidory, a Włosi na pomarańcze. Odbywa się ona zawsze w ostatnią niedzielę karnawału w niewielkim miasteczku Ivrea w Piemoncie i polega na obrzucaniu się cytrusami. Ta niecodzienna tradycja wiąże się ze średniowieczną legendą z XII wieku, która opowiada o młodej dziewczynie z Ivrei, córce młynarza. Nie tylko odrzuciła ona zaloty bogatego despoty, ale również ucięła mu głowę i tym samym uwolniła miasto od jego tyrańskich rządów. Pomarańcze mają symbolizować jego głowę.

Bezrobotni, młodzi i wyszkoleni. Żołnierze tzw. Państwa Islamskiego w Europie

Nawet 5 tys. "uśpionych" terrorystów może żyć na terytorium Europy. Z badań międzynarodowego zespołu analityków z Soufan Group wynika, że we Francji może znajdować się nawet 1700 dżihadystów, w Belgii 470, w Niemczech i Wielkiej Brytanii - 760. Organizacja przygotowała także profil osób, które najczęściej są rekrutowane na żołnierzy tzw. Państwa Islamskiego. Są to zazwyczaj bardzo młodzi ludzie, którzy choć są już trzecim pokoleniem imigrantów, nie są w pełni zintegrowani ze społeczeństwem, w którym żyją. Często są bezrobotni i słabo wykształceni, przez co łatwo ulegają populistycznym hasłom. Najczęstszym kanałem werbunku są media społecznościowe.

Tesco sprzedaje swoje sklepy w Korei Południowej

Tesco za ponad 4 mld funtów (6,1 mld dolarów) pozbywa się sieci supermarketów Homeplus w Korei Południowej - informuje BBC. Brytyjski gigant spożywczy chce przeznaczyć środki ze sprzedaży na spłatę zadłużenia i pomoc w ożywieniu biznesu na Wyspach.